TREX - שאלות ותשובות

דק סינטטי זהו שם כללי לדק שאינו עשוי מדק עץ טבעי, אלא דמוי עץ. חברות שונות מייצרות דקים סינטטיים בעיקר מ PVC או קומפוזיט.

דק מקומפוזיט זהו סוג של דק סינטטי העשוי מפולימר של עץ ופלסטיק. מקור חומרי הגלם של דק הקומפוזיט של חברת טרקס הוא משקיות סופר משומשות, ומפסולת עץ של נגריות. לאחר תהליך של גריסה והדבקה של חומרי הגלם, מתקבל הפולימר שהוא חומר חזק במיוחד שמהווה את הליבה של קורות הדק. מעל לפולימר יש ציפוי של חומר סודי שפותח במיוחד על ידי חברת טרקס.

חברת טרקס היא הראשונה שהמציאה את תחום הדקים הסינטטיים כאשר לראשונה התחילה לייצר את הדק הסינטטי הראשון בשנת 1996. זה היה הדור הראשון של הדקים הסינטטיים ויש לו חיקויים רבים בשוק. היתרונות הרבות של הדק הסינטטי מבחינת חוזק ותחזוקה ומבחינת הידידותיות לסביבה גרמו לדקים של טרקס להיות מבוקשים מאוד בארה"ב. אכן הדקים האלו לא דרשו תחזוקה כלל, ולא נסדקו או נשברו. אך היו גם חסרונות רבים שגרמו לחברת טרקס להמשיך במחקר ובפיתוח של המוצרים שלה. החסרונות העיקריים היו שהמרכיב גדול מידי של עץ עדיין אפשר רקבון של המוצר. בנוסף לכך, הדקים הראשונים נטו לדהות עם השמש, לספוג כתמים ולהישרט.

הדקים מהדור השני נקראים capped composite הם בעצם שיכלול של הדור הראשון. גם הם אינם דורשים תחזוקה, לא מתעוותים ולא נסדקים. היתרון שלהם בהשוואה לדור הראשון הוא שהם לא דוהים עם השמש, והם יותר חסינים בפני כתמים. חומר הליבה עמיד בפני רקבון וחזק יותר בהשוואה לדור הראשון, והוסיפו לו ציפוי חיצוני חיצונית המקנה עמידות בפני דהייה וכתמים. לדור השני של טרקס קוראים אינהאנס Enhance. זאת אומרת שכאשר אוכל או משקה נשפך על הדק קל מאוד לנקות אותו, שלא כמו בדק עץ איפאה למשל, שסופג את הכתמים למזכרת עולמים.

לדק דור 3 קוראים Transcend, והוא מיוצר באופן בלעדי על ידי חברת טרקס. קיימות אצלו כל היתרונות המוכרות של דק סינטטי מדור 1 ו 2, אך בתוספת שיפורים חשובים. את השיפורים פיתחו בחברת Trex כדי לתת מענה לבעיות השחיקה. דק דור 3 עמיד במיוחד בפני כתמים ודהייה מהשמש כמו דק מדור 2. אך בנוסף לכך הוא גם עמיד מאוד בפני שחיקה ושריטות. שידרוג נוסף הוא מבחינת המראה. המהנדסים של חברת טרקס פיתחו מגוון צבעים חדשים וטקסטורות שונות, כך שהלוחות דומים כל כך לעץ שקשה להבחין שלא מדובר בדק עץ אמיתי. הדק שלנו לא מתעקם, לא נסדק, לא מוציא שבבים, לא סופג כתמים, לא נרקב, לא דוהה, לא נשרט, עמיד בפני נזקי מזג האויר ואינו דורש תיחזוק.
ולקינוח- דקים מדור 3 של טרקס ניתנים לכיפוף כך שלא חייבים להתקין אותם דווקא בקווים ישרים כמו דק עץ סטנדרטי. אפשר להתקין אותם בצורת גל/קשת/מעגל וכו'.

הקונסטרוקציות המסורתיות של דק בנויות מעץ. חברת טרקס מציעה מחברים נסתרים להתקנה על תשתית עץ לצורך מרבית הדקים הנבנים בארץ ובעולם. אך חשוב לציין שתשתית מעץ סופגת לחות, נרקבת, מתעקמת וחוזקה יורד עם הזמן. לאחר כמה שנים היא עשוייה להוות מפגע בטיחותי. במידה ובחרתם לבנות קונסטרוקציה מעץ, אנו ממליצים להשתמש בסרט הגנה בוטילי מבית Trex protect על מנת להאריך את חיי תשתית העץ.
תשתית עשוייה פלדה מגלוונת תמיד תהיה ישרה, חזקה ויציבה. היא לא תירקב או תתעקם לעולם. תשתיות מפלדה הן כל כך אמינות שאפשר לבנות אותן בתור מרפסת, ובעזרת מערכת הניקוז של טרקס להפוך את השטח שמתחת לחצר מקורה.
קיימת סיבה נוספת לבניית קונסטרוקציה לדק דווקא מברזל. כאשר רוצים לבנות את הדק מאוד קרוב לרצפה ואין מספיק גובה עבור תשתית עץ, ניתן להשתמש בפרופילים דקים יחסית אך יציבים וחזקים מפלדה. לצורך התאמת ההתקנה של לוחות טרקס על תשתית ברזל, פיתחה חברת Trex מחבר נסתר מיוחד עם בורג קודח המתאים להתקנה קלה ומדוייקת של לוחות דק לתשתית מפלדה.

ברוב המקרים אין צורך בניקוז, ואין בעיה לאפשר למי הגשמים להספג באדמה שמתחת לדק. במידה ואתם בונים דק למרפסת שמש ואתם מעוניינים להתשמש בשטח שמתחת למרפסת כחצר מקורה יבשה או כמחסן שיש צורך לשמור עליו יבש מהגשם, ניתן להתקין את מערכת הניקוז של טרקס בתוך הקונסטרוקציה. כאשר בונים חצר מקורה מתחת לדק, ניתן אפילו להתקין תקרה יפה מתחת לתשתיות הדק עם תאורה ואביזרי חשמל נוספים ולא לחשוש מדליפות וקצרים במערכת החשמל. באחריות.

כן. מבין כל סוגי הדקים מקומפוזיט Trex הוא הידידותי ביותר. מעל 95% ממנו עשוי מחומרים ממוחזרים כגון שקיות סופר משומשות ופסולת עץ שנאספת מנגריות. חברת Trex ממחזרת בכל שנה כ200 מליון ק"ג של עץ ופלסטיק. גם תהליכי הייצור של Trex ירוקים, לא מייצרים עשן, וכל הפסולת והעודפים נשלחים הישר חזרה לתחילת לפס הייצור. ניתן ללמוד עוד על הנושא כאן.

כן. ההרכבה דומה להתקנת דק עץ רגיל, וניתן להתקין את הדקים הסינטטיים של טרקס על ידי ברגי דק מסורתיים. אך מרבית הלקוחות מזמינים את הלוחות מחורצים עם מחברים יעודיים להתקנה נסתרת. התקנה כזו פשוטה ומהירה יותר, וגם אסטטית יותר.
אין צורך בכלי עבודה מיוחדים להתקנת הדקים של טרקס, וכמו בבניית דק רגיל מומלץ להיעזר באדם נוסף.
פנה אלינו לקבלת חומר הסברה להרכבה עצמית. נא לעיין כאן בהוראות ההתקנה של לוחות דק טרקס.

כן. הודות ללוחות המחורצים ומחברים יעודיים, ניתן בקלות ובמהירות להתקין דקים בהתקנה נסתרת. המחברים גם משמשים כספייסרים, לקבלת מרווח אחיד ותקני בין הלוחות.

כן. כל המוצרים של טרקס הונדסו בשיטת "עשה זאת בעצמך", כולל הדקים, המעקות ומערכת הניקוז.

לא. אין צורך בתחזוקה כלל. רק ניקיון מעת לעת במים וסבון.

כן, באופן דומה לזה של דקים מעץ, מידת ההתחמות תלויה בגוון שבחרתם, כאשר הגוונים הכהים יתחממו יותר.

לא. הדקים של טרקס מסדרות 2 ו 3 אינם סופגים כתמים.

יש לכם שאלה נוספת שלא מופיעה כאן?
התקשרו לטלפון מספר: 077-997-3060 או השאירו פרטים בטבלה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

לקבלת הצעת מחיר

דילוג לתוכן