דקים סינטטיים

הדקים הסינטטיים הם הלהיט החדש בעיצוב גינות ומרחבים ציבוריים. הם מעניקים מראה יוקרתי ואסטטי שמשתלב יפה עם צמחייה ורהיטי גן, אך עמידים מאוד ואינם דורשים תחזוקה. ישנם סוגים שונים של דק סינטטי בשוק, וכיום האינטרנט מוצף במידע ותמונות והדבר מקשה מאוד על תהליך קבלת ההחלטות של פקוח פרטי שאין לו רקע בתחום. אנו ננסה לעשות קצת סדר בעניין על ידי חלוקת סוגי הדקים לקטגוריות: ניתן לחלק סוגי הדק הסינטטי מסוג קומפוזיט לדורות, כאשר בכל דור ניתן למצוא מגוון רחב של דקים סינטטיים בגוונים שונים ובאיכויות שונות. הדור הראשון של הדקים הסינטטים הוא מהסוג שחברת טרקס המציאה עוד בשנות התשעים, אך כבר אינה מייצרת כמוהו מכיוון שהדורות הבאים טובים ואיכותיים הרבה יותר. את הדור הראשון ניתן למצוא עדיין אצל מתחרים שונים בשוק, אבל אליו לא נתייחס במאמר זה.  דק סינטטי מדור 2 אינו דורש תחזוקה, אינו נרקב, אינו מתעוות ואינו דוהה בשמש. דקים סינטטיים מדור 3 איכותיים עוד יותר, יש להם עמידות גבוהה בפני שריטות והם אינם סופגים כתמים. בנוסף לכך אפשר גם לכופף את הדקים הסינטטיים בזויות שונות, וכך לקבל מנעד גדול יותר של אפשרויות עיצוב.

חסרונות דק מעץ טבעי

הדק הסינטטי הומצא לראשונה בשנות התשעים על ידי חברת TREX האמריקאית, כפתרון לבעיות רבות שקיימות בדק עץ. גם כיום רבים בוחרים בדק עץ לגינה שלהם, מכיוון שההשקעה הראשונית מעט נמוכה יותר. אך כאשר לוקחים בחשבון את כל העלויות השוטפות של הדק לשנים הקרובות, דק עץ היא הבחירה היקרה יותר. 
חשוב לזכור כי לדק מעץ טבעי יש חסרונות רבי כגון:

  • דק עץ דורש תחזוקה תקופתית.
  • אריחי דק עץ נוטים להנפח, להתעוות ולהסדק.
  • דק מעץ טבעי גם עלול לסבול ממזיקים שניזונים מעץ כגון טרמיטים.
  • אפילו עם תחזוקה מצוינת בסופו של דבר דק עץ יעבור תהליך של ריקבון ובלאי. בין אם מדובר בדק איפאה, דק במבוק, או דק אורן.
  • דקים מעץ טבעי אינם מחזיקים מעמד גם אם עושים להם חידוש דק בכל שנה. לאחר כמה שנים מגיעים לשלב שבו מוכרחים לפרק אותם מחוסר ברירה, פשוט כי הם אינם בטיחותיים יותר מאחר והעץ הטבעי מוציא שבבי עץ שיכולים להוות סכנה בטיחותית, ובדרך כלל גם נראים זוועה.
  • העלויות של חידוש דק עץ בכל שנה יכולות להצטבר לעלות כל הדק עצמו בתוך שנים ספורות בלבד.

דק סינטטי של חברת TREX

דק סינטטי מקומפוזיט של חברת TREX עשוי מחומרים ממוחזרים עץ ופלסטיק. יש לו את המראה והחוזק של העץ עם העמידות של הפלסטיק. כאשר מנסים להתחשב יותר באיכות הסביבה ולבנות דק סינטטי בבנייה ירוקה, אין ספק שלדק סינטטי יש נקודות זכות רבות בהשוואה לדק עץ. לא רק שהוא עשוי מחומרים ממוחזרים ואינו דורש כריתה של עצים כלל, אלא גם העמידות שלו מצויינת. קיימים סוגים שונים של דק סינטטי בשוק , והדרך הכי פשוטה להבנת ההבדלים בניהם היא החלוקה לפי דורות, מכיוון שעם הזמן בזכות מחקר ופיתוח הומצאו דרכים שונות לייצור ושיפור המוצרים שבתחום.
לדור הראשון של הדק הסינטטי יש מראה יותר סינטטי והוא פחות דומה לעץ טיבעי, והוא נמכר בשוק הישראלי על ידי חברות שונות. הוא עמיד יותר מדק איפאה, הוא לא מתעוות עם הזמן ולרוב אינו נסדק, אך עדיין יש לו חסרונות רבים. דקים סינטטיים מהדור הראשון מושפעים מנזקי מזג האוויר. הם דוהים עם השמש, נרקבים בסביבות מים, נשרטים בקלות וסופגים כתמים. כשמתכננים בניית דק יש לבחור את חומרי הגלם בצורה חכמה. לא כל הדקים מיוצרים באותה האיכות. לדק סינטטי מדור 1 יש הרבה יתרונות, אך הוא נופל ביכולותיו מדקים סינטטיים מדור 2 או דקים סינטטיים מדור 3 . לכן חברת טרקס שהמציאה את תחום הדקים הסינטטיים ובכללם את הדור הראשון, אינה מייצרת הדור הזה כיום.

דקים סינטטיים - דור 2

הדור השני של הדקים הסינטטיים מתקדם יותר. כמובן שיש שונות בין החברות השונות, אבל באופן כללי אפשר להגיד שבנוסף לכל היתרונות שכבר קיימים בדק מהדור הראשון, רוב הדקים הסינטטיים מהדור השני לא נרקבים בסביבות מים ולא דוהים בשמש. חלקם אפילו עמידים לספיגת כתמים ברמה כזו או אחרת. הדקים הסינטטיים מהדור השני של טרקס שבאים במגוון של צבעים הם היפים והאיכותיים ביותר בקטגוריה, והם אכן אינם סופגים כתמים. חברת טרקס המציאה את הדק הסינטטי מדור 2 כדי לאפשר לאנשים לרכוש דק איכותי בתקציב סביר. נחלנו הצלחה גדולה במכירות של דקים אלו, ומתוך דחף להמשיך ולהוביל בתחום העולמי, מחלקת המחקר והפיתוח של טרקס ישבו על שכלול נוסף של פורמולות הייצור, והביאו לנו בבלעדיות את דק דור 3.

דקים סינטטיים - דור 3

הדור השלישי של הדקים הסינטטיים קיים רק אצל חברת טרקס, והוא כבר שייך לליגה אחרת. יש לו מראה מאוד יוקרתי שדומה הרבה יותר לעץ מכל דק אחר. מדובר בסדרה של דקים סינטטיים במגוון צבעים, שלא סופגים כתמים והם קלים ביותר לניקוי. אם נשפך על הדק אוכל או גריז, פשוט משפיצים עליו מים והליכלוך נעלם.
בנוסף למראה היוקרתי והיפה יש לדק הסינטטי מהדור השלישי שני יתרונות בולטים נוספים. הראשון הוא העמידות הגבוה של הדק בפני שריטות, מה תורם למראה הנהדר שנשמר לאורך שנים רבות. הייתרון השני הוא היכולת לכופף את לוחות הדק. אין צורך יותר לחשוב רק בקווים ישרים, את הדק הסינטטי מהדור השלישי של טרקס ניתן להתקין בצורה של עיגול, קשת, גל ועוד. אפשר לשלב צבעים שונים עם צורות, ציורים או עיטורים לתוך תבנית או דוגמה, שייתנו לדק שלכם מראה ייחודי לא סטנדרטי. רק הדקים הסנטטיים של טרקס נותנים לכם הזדמנות להשאיר חותם של סיגנון אישי בעיצוב. המגבלה היחידה שלכם היא הדימיון. חברת טרקס היא היחידה בעולם שיש לה את הידע והיכולת לייצר דק סינטטי בטכנולוגיה של דור 3, וזאת בזכות מחלקת המחקר והפיתוח הגדולה בעולם בתחום. פיתוח דור 3 נעשה לאחר הקשה לצרכי הלקוחות הפרטיים והמוסדיים של החברה, שרצו דק עמיד עוד יותר לשריטות ואפשרות אף קלה יותר לניקוי. ניתן להגיע אלינו כדי לצפות בהדגמה חיה של השוואה בין הדורות ושאר סוגי הדקים.

מגיע לך הטוב ביותר

הרבה אנשים ניגשים לעיצוב הגינה שלהם מבלי שהייתה להם הזדמנות בעבר לחשוב על הדרך הנכונה ביותר לעשות זאת. כשצריך להחליט באיזה דק לבחור עבור הגינה, חשוב להתייעץ באנשי מקצוע מהתחום. כדי לאפשר לכם לתרגם את החלום למציאות, על פי אופי המשפחה, הסגנון הרצוי, ובין היתר לאפשר לכם לחסוך זמן וכסף על ידי חישוב נכון של התקציב, כדאי לדעת מראש מה יהיו העלויות. אנו, בחברת טרקס, נשמח מאוד לשבת אתכם ולעזור לכם להגיע להחלטות הנכונות עבורכם. עם קצת מחשבה, יצירתיות ותכנון מוקפד מראש,  אפשר להגיע לתוצאות יפות מאוד שעונות על הצרכים של הלקוח. אנו עובדים עם מיטב אנשי המקצוע בתחום אדריכלות נוף, עיצוב גינות והתקנות דקים. נשמח מאוד לשרת גם אתכם.

התקשרו עוד היום לטלפון מספר: 077-997-3060 או מלאו פרטים בטבלה ולנציגינו יחזרו אליכם עם המידע הרלוונטי בהקדם.

לקבלת הצעת מחיר

דילוג לתוכן